WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU MRĄGOWSKIEGO

Muzeum Warmii i Mazur to… Wystawy

Muzeum WM w Olsztynie
Tematyczne wystawy przyciągają do Muzeum Warmii i Mazur zwiedzających. Dowiedzmy się, jak są tworzone.

Kiedy wchodzimy do muzeum, zwłaszcza tak ogromnego, jak Muzeum Warmii i Mazur, mamy do wyboru wiele różnych ekspozycji, na których zgromadzone są bogate muzealne zbiory. Niektóre z wystaw są stałe, inne zmieniają się co jakiś czas. Tworzą je ludzie – specjaliści w swoich dziedzinach, którzy za pomocą udostępnionych zwiedzającym skarbów pokazują również swoje zainteresowania i pasje zawodowe.

Muzeum Warmii i Mazur przechowuje prawdziwe skarby regionu. „Misją naszego muzeum jest gromadzenie, konserwowanie oraz prezentacja zbiorów. Chcemy, aby nasze placówki były przestrzenią aktywnych spotkań z dziełami sztuki, dążymy do tego, żeby nasz eksponaty były nie tylko oglądane i podziwiane, ale także, by skłaniały do refleksji. Muzeum Warmii i Mazur jest największa placówką muzealną w regionie i posiada 6 oddziałów na terenie całego województwa. W naszych zbiorach znajduje się wiele wyjątkowych dzieł sztuki. Do największych z nich, w dosłownym tego słowa znaczeniu należą – „Bitwa pod Grunwaldem” Edwarda Dwurnika oraz „Bitwa pod Heilsbergiem” Antona Hoffmanna, dostępna dla odwiedzających w Lidzbarku Warmińskim” – mówi dr Kinga Raińska, zastępca dyrektor ds. muzealnych Muzeum Warmii i Mazur.

Jak się tworzy wystawy? „Wystawy można robić tak, aby zaspokoić czyjeś potrzeby. Najprościej zaspokoić potrzeby muzealnika, który ma zespół zabytków, ma wiedzę, ma refleksję o przyszłości, ma jakiś cel, chęć, misję pokazania tego, co myśli, tego co wie innym ludziom tak, żeby oni przyjęli jego punkt widzenia. Druga opcja jest taka, że jest rocznica, że jest okazja, że jest coś ważnego – coś w sensie wydarzenie, osoba, jest powód, żeby ludziom przypomnieć. Jeszcze inny sposób na tworzenie wystaw wychodzi z samych zabytków – mamy zabytki, którymi chcemy się pochwalić” – wyjaśnia Renata Wielgan, adiunkt w Muzeum Warmii i Mazur. Bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja. „Przede wszystkim plastyk na początku musi się zapoznać ze wszystkimi eksponatami, które mają się znaleźć na wystawie i dopasować do tych eksponatów odpowiednie rozwiązania, ponieważ niektóre eksponaty wymagają użycia gablot, a inne nie. Do niektórych potrzebne są różnego rodzaju osłony i odgrodzenia od zwiedzających. Trzeba również uwzględnić wymagania przeciwpożarowe oraz dotyczące ochrony ogólnie całego obiektu” – wyjaśnia Małgorzata Gałęziowska, kustosz dyplomowany, kierownik działu historii Muzeum Warmii i Mazur.

Muzeum Warmii i Mazur to nie tylko historyczne mury zamkowe, czy zgromadzone artefakty. To przede wszystkim ludzie, którzy w wyjątkowy sposób dzielą się z publicznością swoją szeroką wiedzą i zainteresowaniami.