Za nami kolejne coroczne spotkanie olsztyńskich profilaktyków. Dzięki takim wydarzeniom osoby związane z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie mają okazję do wymiany doświadczeń i poszerzenia wiedzy. To także integracja środowiska. „To spotkanie, czyli bycie z ludźmi, wymiana informacji, uwag, różne kwestie, spojrzenie na sprawy z innej perspektywy. Każdy człowiek przy spotkaniu właśnie dokonuje takiej rewizji swoich poglądów i poglądów uczestników” – mówi Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Jednym z tematów spotkania była zbliżająca się kampania MZPiTU „Zadbaj o zdrowie w głowie”. Dotyczyć ona będzie zdrowia psychicznego mieszkańców Olsztyna. W związku z obecną sytuacją społeczno-polityczną na świecie i wywołanym nią wszechobecnym stresem, jest to niezwykle ważne zadanie. „Ma za zadanie promować zdrowie psychiczne, promować to, że z nas powinien swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne wspierać, w razie potrzeby szukać wsparcia, jakiejś pomocy, jeżeli czujemy, że coś się dzieje” – podkreśla Marta Ruszyńska z MZPiTU.
Jedna z prelekcji dotyczyła inteligencji emocjonalnej. „Inteligencja emocjonalna to jest coś takiego, czego jesteśmy w stanie się nauczyć, w przeciwieństwie do inteligencji racjonalnej, co jest nam dane trochę z urodzenia. Natomiast inteligencja emocjonalna ze wszystkimi swoimi składnikami to jest coś, co jesteśmy przy odrobinie wysiłku oczywiście i pracy własnej, jesteśmy w stanie opanować” – podkreśla psycholog Dagmara Gemeczo. Inteligencja emocjonalna odpowiada za między innymi samoświadomość, asertywność czy empatię, a bez nich nie można mówić o dobrym samopoczuciu.